X
تبليغات

تصویر ثابت

انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ

مقالات مرتبط با صنعت چاپ

انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ

الف-

معرفی صفحه چاپ و تحریر آن چه در کشور ایران به اسم کاغذ تحریر شناخته می شود در طبقه بندی در میان المللی کاغذها صفحه طراحی کاتالوگ تحریر و چاپ writing and printing paper نامیده میشود و اشکال گوناگون داراست . این صفحه به دو چهره پوشش دار یا این که اندوده شده (Coated) و سوای پوشش یا این که اندود نشد(Uncoated) عرضه می شود . آنچه در جمهوری اسلامی ایران ورقه تحریر نامیده میشود معمولا بدون پوشش است و به مدل ای هست که میتوان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت سوای این که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت نماید .

اشکال

سایز و گرماژ چاپ و تحریر: این دسته کاغذ در سایزهای 100*70، 90*60 و گراماژهای 50 ،55، 60، 65، 70، 75، 80، 100، 120 GSM ارائه می شود .

موارد

مصرف برگه چاپ و تحریر: مورد ها مصرف این گونه از برگه در صنایع چاپ و تحریر می باشد . برای چاپ اشکال کتاب، خبرنامه و سررسید ازاین گونه برگه به کارگیری می شود .

همینطور تمام کاغذهای کپی که برای پرینت به وسیله پرینتر استفاده می شود ، از این نوع هست .

برگه

اسکن درحال حاضر اکثر از کشورهای اندونزی ،کره جنوبی، چین، مالزی ، میباشد کمپانی

های ساخت کننده ورقه چاپ و تحریر: برندهای

دارای اسم و رسم صفحه چاپ و تحریر عبارتند از : (Inda KiathIK)، سه سکه ( Coins3)، قو (Sinar Royal)، موریم Moorim، تحریراینفینیتی INFINITY- App، تحریر شینهو و تحریر کرون (crown) و Lonfon ب-

معرفی کاغذ و مقوای گلاسه کاغذ چاپ دارای پوشش دورو با کیفیت بالا و پاره ای سنگین و با سطحی صاف و هموار را برگه گلاسه می نامند . انتشار تصاویر تک رنگ و چندین رنگ با کیفیت عالی نیاز به کاغذی داراست که مرحله آن یکدست و صاف باشد و بصورت یکنواخت جوهر جذب مرحله آن شود . کاغذ گلاسه در این مورد مناسبترین می باشد .

گونه های

سایز و گرماژ برگه و مقوای گلاسه برگه گلاسه در سایزهای 100*70، 90*60 و(سایزهای خاص ) گرماژهای 80 ، 90 ، 100 ، 113 ،118 ، 135 ، 148 ، 170 ، 200 ، 250 ، 280 ، 300 ، 350 ارائه می شود .

مورد ها

مصرف ورقه و مقوای گلاسه: انواع روزنامه و جلد آن ، کارت ویزیت از مصارف حیاتی برگه و مقوای گلاسه می‌باشند . این نوع ورقه به طور ویژه در چاپخانه ها و انتشاراتی ها کاربرددارد .

کمپانی

های ایجاد کننده صفحه و مقوای گلاسه: برندهای

دارای شهرت ورقه گلاسه عبارتند از شینهو (Artone)، هانسل(Hansol)، موریم (Moorim)، نیوکرون(New crown) ، نویا (Nevia) INFINITY اینفینیتی درحال حاضر بیشترین کاغذهای وارد شده از کشورهای کره جنوبی، چین و اندونزی می باشد .

کاغذ

گلاسه به دو صورت مات و درخشان و همچنین یک رو و دو رو ارائه می شود ج-

معرفی مقوای پشت طوسی و سفید مقوای پشت طوسی مقوایی است با گرم های متنوع که یک طرف آن سپید هست . از این مدل مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی های متفاوت استعمال می شود .

مقوای

پشت طوسی یا این که دوبلکس از برگه های مقوا بصورت دو لایه تهیه می گردد و بطور طبیعی این دو لایه با کاغذ های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده میشود اشکال

سایز و گرماژ مقوای پشت طوسی و سفید: این مدل مقوا در انواع سایزها و گرماژهای 210, 230 ,250, 280, 300, 350, 400 ارائه می شود .

ویژگی ها

مقوای پشت طوسی و سفید: مقوای پشت طوسی دارای خصوصیات ذیل میباشد: رنج یا این که نرمی زیاد (با اعتنا به جور آن) ، شفافیت امکان چاپ بالا، معمولا روی آن سفید و پشت آن سپید یا این که طوسی است و در پالت و در لایه فیلم های پلاستیکی بسته بندی می‌شود .و معمولا رول و شیت ( ورق) آن ساخت میگردد .

مقواهای پشت طوسی که استعمال از آنها به خصوص در بسته بندی داروها معمول می باشد از دسته بازیافتی بوده و نظر به بازیافتی بودن آنان و حساسیت های جانور دررابطه با دسته کاربری آنان استفاده از آن‌ها در بسته بندی های دارویی از لحاظ رسمی ممنوع می باشد . شایان ذکر هست که این مقواها متاسفانه در برخی صنایع غذایی مثل بسته بندی بستنی های لیتری و … نیز کماکان مورد به کارگیری قرار می گیرند .

مقوای پشت کرم یا این که زرد که کیفیتی بالا خیس از مقوای پشت طوسی دارد معمولا در ایجاد باکس های دارویی ورقه اینوردبرد جور دیگری از مقوا در بسته بندیهای بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد و دارنده جواز وزارت بهداشت ایران هست مقوای Iاست که در ایران به ایندر موفقیت یا این که ایندل موفقیت دارای اسم و رسم میباشد . مقوایی جهت بسته بندی می باشند . که در قسمت مغزی آن از مواد بازیافتی(مانند پشت طوسی) بکار رفته و در دو طرف دیگر لایه پالپ سفید یا این که نخودی با درصد پالپ اکثر به کار گیری گردیده می باشد که هر چه این لایه قطور خیس باشد مرتبه مرغوبیت بالاتر می رود . و بهداشتی بکار می رود .

Vory board .

مورد ها

مصرف مقوای پشت طوسی و سفید: عمدتا

در بسته بندی بکار می رود : مانند صنایع صنعتی ، دارویی ، غذایی ، چاپ ، انتشارات و اشکال بسته بندی ها در تمام صنایع شرکت

های ساخت کننده مقوای پشت طوسی و سفید: برندها و مارک های مشهور دربرگیرنده هانسول (hansol)، اژدها(shinpoong)، ببری (seha)، اسبی (White horse) اینفینیتی (INFINITY( و پاندا می باشند .

شرکت های تولید کننده شامل : HANCHANG PAPER CO LTD . SHINPOONG PAPER MFG CO ،DAEHAN PAPERTECH CO LTD . و Seha .،INFINITY PAPER CO .می باشد .

د-

معرفی کاغذ صنعتی – کرافت کاغذی با مقاومت بالا که از سولفات خمیر پالپ تهیه می گردد .

کاغذهای کرافت مضاعف متنوعند : شامل کاغذهای کرافتی که سپید نشده که برای بسته بندی به کار گیری می شوند تا کاغذهای کرافت سپید گردیده که برای تنظیم کاغذهایی که پیوستگی بافت آن قادر است این نوع ورقه معمولا با رنگ قهوه ای یا این که با رنگ سپید ساخت می‌شود و با دوام میباشد و عمومابرای بسته بندی جعبه ، برنامه کودکان ، پاکت (کرافت) بکار می رود گرماژ و وزن این ورقه فراوان متنوع می‌باشد بطوری که از ترکیب آنان در تولید ورق و کارتن امکان ساخت بیش از یکصد جور ترکیب در ورقهای 3 لایه و 5 لایه میسر می گردد و به صورت صفحه کرافت ، مقوای کرافت و مقوای زبر یا وحشیانه کرافت می‌باشد .

موردها

مصرف کاغذ صنعتی – کرافت: این گونه صفحه زمینه استعمال کارخانجات ساخت ورق برنامه کودک ، تولیدکنندگان پاکت سیمان و همچنین تولید ساک های کاغذی است .

کمپانی

های تولید کننده برگه صنعتی – کرافت: مارک هاس دارای شهرت کرافت لی اند من (Lee And Man) ، دایهان ( Daehan ) وAsia Paper و INFINITY… می باشد .

ه-

معرفی ورقه روزنامه و ورقه LWC ورقه روزنامه کاغذی می‌باشد که از تفاله ی چوب ( فیبرهای بازیافت شده ) و بدون بکارگیری عملیات مکانیکی روی آن ساخته می گردد و مقاومت آن در برابر نور پائین هست و به عارضه ها فوق ارزان ، اما آسیب پذیر و لطیف می باشد . اما گهگاه کاغذ روزنامه از خمیر اول چوب نیز تولید می‌شود ( 42 تا 48 گرمی ) که سایه واضح رنگ و سطحی که اجازه می‌دهد چاپ عکس روی آن با وضوح بیشتری از کاغذهای خبر نامه دیگر انجام شود .و عرض دستگاه ساخت کننده آن حدودا 1575 تا 1760 میلیمتر می‌باشد . این صفحه همانگونه که از اسم آن پیداست ، منحصربه‌فرد مجله هست و سفید، مسطح توان جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس به کار گیری می شود .

برگه مجله برای شغل های هنری پر سرعت و موقتی مناسب هست . از این ورقه برای پباده سازی های خام و نخستین ی بلندمرتبه و طراحی های موقتا که با مداد ذغالی یا قلم شمعی و خودکار گچی انجام می شوند، به کارگیری میشود . برگه خبر نامه بصورت دفترچه، برگه و … در دسترس میباشد . رنگ این برگه معمولا” فیلی رنگ می‌باشد . ضمنا بصورت رنگی هم ایجاد می شود .

این کاغذ دارای کشش سطحی کافی و مقاومت مطلوب در برهه زمانی چاپ میباشد اشکال

سایز و گرماژ کاغذ روزنامه: این مدل برگه به رخ رول هایی با عرض های از 70 تا 110 سانتی متر و گرماژ متنوع از 60 تا 250 گرم ایجاد می شود .

مورد ها

مصرف کاغذهای فانتزی: این

گونه ورقه در موارد ذیل کاربرد دارد: هدیه منحصربه‌فرد گل و کادو ، صحافی ، کارت دعوت، کارت تبریک، تقویم های درجه یک، کتابهای دستی ، دفترچه بانک، گواهینامه ، اسباب و اثاث آرایشی و دیگر مصارف بسته بندی کادوی درجه یک .

کمپانی

های ایجاد کننده کاغذهای فانتزی: برندهای دارای شهرت این جور ورقه مشتمل بر FancyPaper, , Brights,INFINITYفابریانو و فدریگونی میباشد . این نوع ورقه معمولا تولید کشورهای ایتالیا ، کره ، چین است .


در

زیر توضیحاتی راجع به دیگر گونه های صفحه بیان شده كاغذ خود كپي ( Carbonless Paper): كاغذي با پوشش شيميايي كه شبيه به كاربن کار مي كند و يك كپي از نوشته هاي دست نويس را روي ورقه بعدي انتقال مي دهد . اين مدل كاغذ به اسم NCR نيز پر اسم و رسم می‌باشد .

گرماژ معمول: از 40 تا 240 گرمي كاغذ انجيلي Bible Paper:كاغذي بسيار نازك كه معمولا براي چاپ كتاب هاي ضخیم و ارزشمند به کارگیری مي شود . اين جور كاغد به دليل استعمال در چاپ انجيل به كاغذ انجيلي و همچنين كاغذ هندي India Paper نيز پر اسم و رسم می‌باشد .


موضوع :
برچسب ها : طراحی کاتالوگ,

+ نوشته شده در 1398/8/25ساعت 11:33 توسط عباسی | تعداد بازديد :5 |

عناوين مطالب پربازدید
نگاهی به بسته بندی
چند نکته در مورد طراحی کاتالوگ
فروش در زمان بحران، راهنمایی برای موفقیت
كاتالوگ و رنگهاي مناسب نقاشي ساختمان
طراحی کاتالوگ با تحقیق بازار هدف
اثر جلد کتاب بر افزایش فروش آن
معنا و مفاهیم نهفته در دل برخی از لوگوهای شناخته شده ی داخلی
برطرف کردن مشکل جدا شدن حروف فارسی در فتوشاپ
خلاقیت در طراحی لوگو “استفاده از فضای منفی” مرداد ۱۱, ۱۳۹۵مدیرطراحی لوگو
طراحي تراكت هاي انتخاباتي و نکات آن